چاپ

هنر و صنعت چاپ، همگام با صنعت انفورماتیک، با تحولات اساسى و رشد بى نظیرى که در طى دهه گذشته یافته است، به عنوان یکى از مهمترین ابزارهاى جامعه اطلاعاتى مطرح مى باشد. بنابراین براى بهره گیرى صحیح و ارائه محصول چاپى با درجه کیفى بالا، فرایند آموزش و تربیت نیروى انسانى متخصص هنر و صنعت چاپ بسیار ضرورى به نظر مى رسد.
با به کارگیرى دانش فنى و راهکارهاى عملى، مى توان کیفیت این صنعت را ارتقاء داد.

تاریخچه ی چاپ کهن 

تاریخچه چاپاختراع فن چاپ درحقیقت به قرن ها پیش از گوتنبرگ، که نامش به عنوان مخترع چاپ در تاریخ به ثبت رسیده است، برمی گردد. آشوریان چند هزار سال قبل از میلاد بر خشت هایی از گل‌رس مهر می‌زدند. استعمال حروف قابل انتقال نیز میان سال‌ های 1051 و 1058 در چین آغاز شد. مخترع این حروف فردی به نام پی‌شنگ بود و حروف هم از گل ‌رس ساخته می‌شد. حروف دستی و حروف قلعی که پس از آنها به کارآمد، هیچ یک رواجی نیافت، بر عکس حروف چوبی متداول شد. تا این‌که در سال 1440، گوتنبرگ ظاهرا بدون اطلاع از کار چینی‌ها، حروف قابل انتقال را اختراع کرد و برای هر یک از حروف الفبا یک حرف جداگانه به کار برد. حروف متحرک را چینی‌ها اختراع کردند، ولی گوتنبرگ که حرفه اش زرگری بود، آلیاژ مناسب برای ریخته گری حروف را از سرب و آنتی موآن به دست آورد و سپس نسبت هر یک از این دو فلز را به گونه ای انتخاب کرد که حروف بیش از حد سخت و نرم نباشند. وی برای مرکب چاپ هم فرمول مناسبی یافت و خلاصه با رفع موانع و حل مشکلات عمل چاپ را میسر و اجرایی کرد.
تقریبا 20 سال پس از نخستین تلاش ها ی گوتنبرگ در امر چاپ ،این صنعت با استفاده از سطوح برجسته در ونیز، فلورانس، پاریس و لیون در حدی مختصر و محدود رواج یافت. اما دستگاه چاپ گوتنبرگ، به علت هزینه ها ی بسیار زیاد فقط برای ثروتمندان قابل دسترسی بود و به همین دلیل تا مدت ها ی طولانی استقبال چندانی از آن نشد. 300 سال پس از اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ، نمایشنامه نویسی آلمانی به نام آلوئیس زنه فلدر، چاپ سنگی یا لیتو گرافی را درسال 1796 میلادی اختراع کرد.
هر سنگی که متن یا تصویر با این روش روی آن نقش می بست ، برای چاپ حدود 750 نسخه عملکرد مطلوب داشت و پس از آن نقش روی سنگ قابل چاپ نبود.
اگر چه درباره شروع چاپ سنگی در ایران روایات متعددی وجود دارد، به نظر می رسد چاپ سنگی را برای نخستین بار میرزا صالح شیرازی در تبریز راه اندازی کرد. میرزا صالح که از سوی دولت ایران برای فراگیری هنرهای جدید به اروپا رفته بود، در بازگشت یک دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد که آن را در سال 1250 قمری راه انداخت.
چاپ خانه سنگی طی مدت کوتاهی در تهران و بعد اصفهان و سپس سایر شهرهای ایران تاسیس شد و بیش از 50 سال تنها روش چاپ در ایران بود و تا اواخر دوره قاجار، هر چه در ایران چاپ می شد، به روش چاپ سنگی بود. البته هشت سال قبل از ورود چاپ سنگی به ایران چاپ سربی نیز راه اندازی شده بود، ولی به علت هزینه و زحمت زیاد آن، پس از ورود چاپ سنگی، کنار گذاشته شد و بعدها در اواخر دوره قاجار دوباره حروف سربی و استفاده از آن رایج گردید.
طریقه چاپ سربی روش نسبتا ساده ای بود: کاغذ روی صفحه ای متشکل از حروف برجسته سربی و آغشته به مرکب فشرده می شد و بر اثر فشار، حروف بر صفحه کاغذ نقش می بست. حروفچینی روزنامه نیز نخست به صورت دستی انجام می گرفت، ولی بعدها این کار با دستگاه ها یی که معمول ترین آن ها «لاینو تایپ» بود، صورت پذیرفت. دستگاه حروفچینی خودکاری لاینوتایپ در سال 1886 میلادی ساخته شد. و بدین ترتیب سرعت چاپ به تدریج فزونی یافت. پیشرفت فناوری کم کم باعث شد دستگاه حروفچینی سربی از دور خارج شود و جای خود را به دستگاه الکترونیکی بدهد.
توانایى ها و زمینه هاى شغلى و حرفه هاى مرتبط:
 
1 مسئولیت واحدهاى لیتوگرافى، چاپ، صحافى، .... در چاپخانه ها.
رشته چاپ2 نظارت بر کیفیت در چاپخانه ها.
3 همکارى با شرکت هاى تبلیغاتى و مؤسسات انتشاراتى به عنوان متخصص و ناظر چاپ.
4 مدیر چاپ و بسته بندى در انواع مؤسسات و کارخانجات تولیدى.
5 مدیریت تولید در چاپ کتا بهاى نفیس.
6 مطالعه جهت بهبود روش هاى کار در چاپخانه ها و ارائه نظرات و پیشنهادها.
7 تدریس چاپ و دروس وابسته به آن در هنرستان هاى فنى و تدریس واحد درسى در گروه ارتباط تصویرى دانشکده هاى هنرى. « چا پهاى ماشینى »
8 تدریس چاپ و دروس وابسته به آن در کلاس هاى آزاد یا کلاس ها و دوره هاى آموزشى که در چاپخانه هاى بزرگ ممکن است تشکیل شود.
علاوه بر مشاغل و مسئولیت هایى که نام برده شد، فارغ التحصیلان رشته چاپ وظایف و کارهاى زیر که به صورت غیرمستقیم با رشته چاپ مربوط است را نیز مى توانند انجام دهند:
1 انجام برخى کارهاى گرافیک به ویژه آثارى که چاپ در آ نها اهمیت بیشترى دارد.
2 مدیر هنرى و فنى در مؤسسات طراحى گرافیک یا طراحى بسته بندى.
3 مدیر اجراى پروژه هاى تبلیغاتى یا پروژه هاى صنعت نشر.
4 مدیر غرفه در نمایشگاه هاى صنعت چاپ و بسته بندى و موارد مرتبط با آن.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:
 
دروس پایه:

ریاضیات و آمار، شیمی عمومی، طراحی پایه، فیزیک، مبانی کامپیوتر و اینترنت، مبانی هنرهای تجسمی، رسم فنی عمومی و پرسپکتیو، روش تحقیق، عکاسیپایه، آشنایی با هنر و تمدن ایران، آشنایی با هنر و تمدن جهان

 دروس اصلی:

کارگاه عکاسی رنگی، کارگاه گرافیک، گرافیک کامپیوتر، صفحه‌آرایی، طراحی بسته‌بندی، طراحی و چاپ اوراق بهادار، کارآموزی،
 
دروس تخصصی:

آزمایشگاه مواد، تاریخ فناوری چاپ، استاندارد‌شناسی صنعت چاپ، مروری بر روش‌های چاپ، زبان تخصصی، تکنولوژی بسته‌بندی، تکنولوژی صحافی، کارگاه چاپ افست، لیتوگرافی، شناخت کاغذ و مرکب، اقتصاد چاپ و بازاریابی چاپ، قوانین و مقررات چاپ، کارگاه چاپ دیجیتال، کارگاه چاپ فلکسو، کارگاه چاپ گراور، کارگاه چاپ سیلک اسکترین، طرح و رساله.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته:

چاپ/ دانشگاه هنر تهران (این رشته آموزشی فعالیت خود را از سال 1382 در این دانشگاه آغاز کرده است.)
چاپ/ مؤسسه غیرانتفاعی میرعماد - قزوین

/ 0 نظر / 27 بازدید