آرشیو وبلاگ دوران دانشجویی (2)

سلام خسته نباشید
وبلاگتون خیلی خوبه من که تونستم جواب بسیاری از سوالاتمو  اینجا بگیریم در مورد کنکور هنر
من دارم کنکور هنر می دم که اگه بشه سینما قبول شم علاقه زیادی به فیلم نامه نویسی و سینما دارم
راستش یه چند تا سوال داشتم اینکه
من مبحث خلاقیت تصویری برنامه دارم که بدونم چجوری بخونم نه کتاباش من فقط کتاب هنر های تجسمی گرفتم و انسان و فضا اخه زیاد بهش علاقه ندارم اگه میشه تو این مبحث کمکی کنید و
توی درک عمومی هنر من مثلا مبحث ایران باستان می خونم می گه کتاب مکاتب بقاشی کجاشو بخون از رو برنامه و هنر های تجسمی از روی برنامه من که اصلا مکاتب را کتابشو ندارم هنرهای تجسمی نمی خونم موقع تست زدن از کتاب راه اندیشه میبینم یه تستی های از آنجا میاد که نکاتشو یاداشت می کنم می خواستم بدونم این کار بسته یا باید حتما خوند
این مشکل تو خلاقیت نمایشی دارم مه من اصلا عکاسی نمی خونم کتابشو ولی وقتی تست های راه اندیشه و قلم چ می زنم تقریبا همهرو می زنم بالای 90 همیشه  
می خواستم ببینیم نخونم مشکلی پیش نمیاد
نکته دیگه اینکه من الا از یکم که شروع کردم روزی 4 تا 7 ساعت اونم اگه خودمو بکشم می خونم می خواستم بگم اگه همین...
نویسنده: مرتضی [http://www.darbedaran.blogfa.com]

.......................................

چطور می شه خلاقیت تصویری رو خوند؟

برای یادگیری و قوی شدن در خلاقیت تصویری باید با دقت تمام تصاویر کتب درسی هنر رو (کتاب های هنرستان که در منابع همین وبلاگ ذکر شده) نگاه کنی و توضیح تصاویر رو بخونی.این که این نقاشی یا مجسمه اثر کیه؟ مربوط به چه سبک یا دوره ایه؟ چه نکته ی خاصی داره که اونو متمایز می کنه؟ مثلا ترکیب بندی خاصی داره یا مفهوم خاصی رو می خواد برسونه؟ بهترین کار اینه که اول متن کتاب رو بخونی و بعد به تصاویر نگاه کنی تا ذهنت خونده هات رو با دیدن تصاویر تایید کنه.برای مثال در کتاب می خونی که شیوه ی نقاشی پوانتینیزم یعنی نقطه گذاری و نقاشان این سبک با در کنار هم قرار دادن نقطه های بیشمار تصویر مورد نظرشون رو می ساختند.بعد در صفحه ی مقابل تصویر نقاشی روز تعطیل در جزیره ی گرانژات رو می بینی که با نقطه درست شده. یک کار خوب برای سرعت بخشیدن به مرور تصاویر و متن نوشتن نکات مهم تصویر در کنار اون هست. باید نکات مهم رو به شکل بسیار خلاصه و با اندازه ی درشت روی تصاویر بنویسی.این طوری حتی موقع ورق زدن معمولی کتاب هم اون نکات از جلوی نگاهت رد می شند، و کلمات کنار تصویر به صورت یک عکس در ذهنت ثبت می شند و هر وقت بخوای تصویر رو به یاد بیاری کلمات مهم رو هم به یاد میاری.

اما قبل از همه ی این ها نباید فراموش کرد که زیرنویس تمامی عکس ها،متن و مفاهیم اولیه که در مبانی هنرهای تجسمی اومده باید خونده بشند و از مفاهیم پایه چیزی از قلم جانمونده باشه.وقتی مفاهیم مبانی هنرهای تجسمی یاد گرفته بشه،می تونید هر تصویر تازه ای رو هم تحلیل کنید.چراکه در کنکور خیلی از تصاویر تازه هستند و هیچ ربطی به کتاب ها ندارند.اما یادگیری همین تصاویر در دیدن و تحلیل تصاویر دیگه به شما کمک می کنه.هم چنین از اون جایی که تصاویر در برگه های کنکور سیاه و سفید و با کیفیت پایین چاپ می شند،داوطلب باید اون قدر تصاویر رو از حفظ باشه که در بدترین حالت هم متوجه بشه چه عکسی چاپ شده.

در این زمینه کتاب خلاقیت تصویری-مشق هنر-مجید آزادبخت واقعا مفیده و من توصیه ش می کنم.

چه کتاب هایی که باید خوند؟

کتاب هایی که باید خوند و منابع رو در بخش آرشیو موضوعی این وبلاگ اعلام کرده م. خوندن یکی دوتا از این کتاب ها اصلا کافی نیست و هیچ کدوم جای دیگری رو نمی گیره. همه مهمند به جز مکاتب نقاشی و آشنایی با بناها. اون چه از این کتاب ها اهمیت داره در کتاب های درسی دیگه ی هنرستان موجوده و نیازی به دوباره خوندنشون در یک کتاب جداگانه نیست و وقت تلف کردنه.خود من هنوز هم رنگ این دو کتاب رو ندیده م و هیچ وقتی براشون نذاشتم.به کسی هم توصیه نمی کنم برای آشنایی با مکاتب وقت بذازه مگه این که وقت اضافی یا علاقه ی مضاعف داشته باشه.

عکاسی.این درس هم جزو منابع کنکور هست و واقعا نمی شه گفت باید اونو خوند یا نه. سال ها از درس در کنکور سوالی نیومد تا این که گویا در یک کنکور هشت تا سوال ازش اومد.به نظر من یک بار عمیق خوندن کتاب های عکاسی ١ و روخوانی عکاسی ٢ کافی ست (مخصوصا برای هنرستانی ها که تکنیک های آموزش داده شده در کتاب ها رو به طور عملی کار کرده اند.)

درک عمومی هنر

برای دوستان یادآوری می کنم که درک عمومی هنر شامل همه دروس هنری می شه. همون قدر که ما اطمینان داریم در درس عربی سوال انگلیسی نمیاد، باید انتظار داشته باشیم که در درک عمومی همه چیز می تونه بیاد.تاریخ موسیقی-تاریخ هنر یا تصویر سازی،سینما...هیچ فرقی نمی کنه.پس برای خوب تست زدن این درس باید در همه دروس وارد بود و نیز اطلاعات عمومی هنر بالایی داشت.برای اطلاعات عمومی خارج از کتاب هیچ چیز دقیقی عنوان نشده،فقط باید دونست که هرچی چیز بیش تری بدونیم به نفع ماست همین.برای مثال برای متقاضیان رشته های هنرهای تجسمی یا رشته های سینما و تاتر،من تماشای برنامه های تخصصی شبکه ۴ رو پیشنهاد می کنم که درباره ی تاریخ هنر و دوره های هنر نقاشی صحبت می کنه،و یا بعد از پخش فیلم های درست و حسابی(!) درباره ی فیلم و کارگردانش به بحث و بررسی می نشینند.

خوندن نکاتی که تست ها درمیاری هم کار مفیدیه اما کافی نیست.البته نباید نگران باشی چون وضعیت همه نسبت به سوالات غیرقابل پیش بینی درک عمومی هنر یکسانه.

یک کتاب دیگه معرفی می کنم.درک عمومی هنر-مشق هنر-مجید آزادبخت. همون مطالب کتاب هاست ولی به صورت جمع بندی و دسته بندی شده که ذهن داوطلب رو مرتب و منظم می کنه(!)

چند ساعت مطالعه در روز؟

اگه بخوام سرسری جواب بدم روزی ۶-٧ ساعت خوبه.

اما اگه بخوام دقیق جواب بدم می گم که مهم نیست چند ساعت می خونی،مهم اینه که چقدر یاد می گیری.همیشه اول کیفیت اهمیت داره و بعد کمیت.چه ارزشی داره اگه با خستگی ١٢ ساعت درس بخونی و چیزی متوجه نشی؟ پنج ساعت درس خوندن عمیق و مفهومی خیلی بهتر از نه ساعت مطالعه ی سطحی است.این رو هرگز فراموش نکن و کیفیت مطالعه ت رو ببر بالا تا بهترین نتیجه رو بگیری.

امیدوارم تونسته باشم پاسخ تو و دوستان دیگه رو هم داده باشم.موفق باشی.

 

 

آدرس وبلاگ خانم ساحل اسماعیلی


/ 1 نظر / 17 بازدید
hisa

برای این مطلب بسیار سپاسگذارم. امیدوارم ازین آرشیو مطالب بیشتری بگذارید